Премиерно представление на пиесата „Суматоха“ ще могат да гледат зрителите в Троян на 26 ноември, съобщи Станка Марешка, секретар на Народно читалище „Наука – 1870 г.“ – Троян.
В Триполи бе открито единственото по рода си кафене, направено от отпадъчни материали, предаде АФП. Дървени мебели от строителни обекти и детски игри от гуми са част от интериора на новото културно място в столицата. Целта на създателите е да повиши осведомеността за рециклирането и опазването на околната среда.
Кафенето е разположено в жилищен район в западната част на либийската столица Триполи. То е културно пространство и художествена галерия, а либийски художници провеждат семинари в него.
„Използваме материали, изоставени по улиците, като гуми, парчета от дървета или строителни обекти, за да покажем на хората, че това, което е изхвърлено и изглежда грозно, всъщност е ценно“, каза за АФП дизайнерът и архитект Луай Омран Бурвайс. Той и неговият екип разчитат на промяна в манталитета в либийското общество, което е ултраконсуматорско. В Либия идеите за ре
Творчеството на пловдивската художествена група „Ръб“ е представено с голяма изложба във Варненската градска галерия в рамките на откриващия се днес форум „Изкуството като противодействие“.
Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. Нейни членове са художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.
Изложбата на група „Ръб” във Варна обхваща творби от различни акции, изложби и пърформанси от целия период на съществуване на групата, разбунили духовете в първите години на демокрацията у нас, съобщават от екипа на галерията.
Сред тях са произведения от станалата легендарна изложба „Символи и знаци” от 1990 г. като „Пънкове” на Кольо Кара
Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота, каза художникът Александър Василев – Василевса, който е роден във Враца.
На 3 ноември се отбелязва Денят на българския художник.
Според Василев неговите стил и техника са уникални – мозаечна живопис с маслени бои и кварцов пясък. "В мои платна има над 10 000 фрагмента", казва той.
Творбите му са вдъхновени от абстрактния експресионизъм. Той е самоук, но негови произведения са част от частни колекции във Великобритания, Италия, Канада, Белгия, Нидерландия и САЩ.
Българската публика тепърва ще преоткрива абстрактния експресионизъм и абстрактното изкуство. Мисля, че вкусът към стиловете и техниката в изкуството се възпитава, казва Василев.
„Започнах да рисувам на тридесет и седем години. Преди това не съм проявявал никакъв интерес към изкуството. Учил съм право. Моят ед
В Исторически музей - Панагюрище е открита изложба на художниците Теодор и Пламена Пееви (Ателие Пееви), съобщиха от културната институция.
Авторите са баща и дъщеря, трето и четвърто поколение художници в рода Пееви. Фамилията е свързана с два големи рода в града - Тутевият и този на Стою Шишков.
Експозицията на Пееви, подредена в Историческия музей в Панагюрище, включва пейзажи, портрети, импресии, натюрморти и абстрактни композиции, с преобладаващи сюжети на манастири и черкви. Като дарение от Пеев музеят е получил тетрадка, която включва спомени от Дебра Пеева за рода Хаджипееви и рода на Стою Шишков.
Както информирахме, в Историческия музей в Панагюрище на 9 август се завръща и оригиналът на Панагюрското златно съкровище.
Боян Дановски търси винаги изненадите, една от любимите му думи е обрат.
Ако един спектакъл ти стане ясен още в първите десет минути, можеш като зрител вече да си вървиш, няма нужда да изчакваш края. Ако една фигура на сцената, една човешка биография изглежда прекалено гладка и логична – значи нещо в нея е пропуснато. В центъра на всяка негова постановка са актьорите.
Това казва режисьорът Владимир Дановски за своя баща Боян Дановски.
„В работата си с актьорите беше безкомпромисен, понякога дори жесток. Целта му беше да ги доведе до максимален резултат, да ги накара да надминат себе си. Не приемаше хора, които се задоволяваха с първия резултат, с най-лесното, които разчитаха само на данните си. Не можеше да се примири с това, че българските актьори, по-талантливи от много други, често играят под възможност
Пиесата на Йордан Радичков е разработена от новосформирания театрален състав към културната институция с ръководител Тодор Бенчев. Режисьор на спектакъла е Цветомир Иванов, водещ на популярното предаване „Семейни войни“.
„Наследниците дариха авторските права на читалището, за да можем да реализираме постановката. Композиторът Константин Добрев също безвъзмездно композира и записа в студио музиката за спектакъла и дари труда и таланта си“, разказа Марешка.
Тя посочи, че основният двигател за реализиране на постановката в толкова мащабен вид е ръководителят на трупата Тодор Бенчев и че се надява тя да може да бъде играна във възможно най-много населени места.
Украинската танцова платформа Zmina ще гостува в „Топлоцентрала“.
От 23 до 25 октомври гостите ще имат възможността да запознаят публика и професионалисти с различи аспекти на танцовото изкуство, съобщават организаторите.
Програмата ще бъде открита с премиерни прожекции на три видео произведения, създадени за онлайн архива на украинския танцов проект: Let The Body Speak.
Представени ще бъдат спектаклите „Dance Macabre. Безсмъртният танц“ (24 октомври), „Следите“ (25 октомври), премиерни прожекции на видеоденс произведения и дискусии с представители на културния сектор.
„Културният диалог между страните е изключително важен и помага за разрешаването и повлияването на положителните промени в обществото. Той помага да се изгради мост между различни
Café del Mundo идва за първи път в България на 12 октомври, съобщават от Sofia Live Club, домакин на събитието.
Ян Паскал и Александър Килиън имат десетки концерти и хиляди посетители всяка година, милиони гледания в Instagram и YouTube.
„Любовта им към автентичния Пако де Лусия, съчетана с радостта от модерната поп музика като Coldplay или U2, прави тези двама артисти специални. Справянето с великите музикални традиции от Бах до Дефала, Café del Mundo показва най-висока чувствителност и мощен суверенитет. В резултат на това, двамата китаристи намират ентусиазирана публика по целия свят, работят с Кралския филхармоничен оркестър, продуцират в Abbey Road Studios (Лондон) и изграждат непрекъснато нарастваща общност от фенове“, припомнят организаторите.
Ян Паскал и Александър Килиън
Поради големия интерес изложбата на Ив Тошайн „Чеиз за Марс” в „Квадрат 500“ се удължава до 29 септември, съобщават организаторите.
„Изложбата бе открита с уникално изпълнение на византийски композиции и източноправославни тропари, като част от инсталацията и символ на мира, на камерния ансамбъл „Йоан Кукузел Ангелогласният“ на 27 юни тази година“, припомнят от екипа.
Както информирахме, в центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн е мащабната инсталация „Чеиз" (зестра, която булката носи в новия си дом след сватбата). Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа (Италия). Произведението с размери 5 на 4 метра наподобява килим, който е „изтъкан“ от 2000 стоманени шурикена.
Ив Тошайн е австрийско-българска художничка, родена в София п
„Неприродно“ е заглавието на груповата изложба, която „Гьоте институт“ - България представя на 8 октомври.
В нея 11 автори изследват границите на материала, неговата природа и всевъзможните им интерпретации в рамките на индивидуалната проекция, разказват организаторите.
В експозицията участват художниците Елена Аначкова, Никола Цветанов, Ана Иванова, Света Атанасова, Елина Симеонова, Галя Благоева, Павлин Радевски, Петър Наков, Витали Халваджиев, Яна Караманджукова, Ивайло Аврамов.
„Изложбата ще представи няколко творби, в които авторите по различни начини поставят материалите, които използват, в условия и състояния, които на пръв поглед противоречат на техните качества и характер – или поне противоречат на начините, по които сме свикнали да ги използваме и ценим. В тези гранични състояния материалът не спира да бъд
Лятното турне на „Молба за напускане“ продължава и през есента, съобщават продуцентите от „Ажур пико“.
Постановката от Алексей Клас под режисурата на Богдан Петканин гостува на 21 август в Стара Загора, на 24 август – във Варна, 16 септември – Велико Търново. На 28 септември, 18 октомври и 27 октомври представлението се завръща на открита сцена „Сълза и смях“ в София.
В представлението с участието на Руслан Мъйнов, Петьо Петков-Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов, комедията и трагедията на ежедневието се преплитат в непредсказуем танц.
„Представете си един подреден свят, в който цари честност, мир и единств